Tyto internetové stránky využívají soubory cookie k ukládání informací na Vašem počítači. Některé jsou z nich zásadně důležité pro funkčnost stránek. Dalším používáním těchto stránek udělujete souhlas s umístěním těchto souborů cookie. V případě nesouhlasu opusťte tyto stránky.
| Souhlasím | Opustit stránky |
Sponzorované odkazy

Reality Olomouc
Katalog firem
Zajímavé články
Profi Holding a.s.

Stát chce krotit solární boom

Stát chce krotit solární boom. Vznik dalších solárních elektráren brzdí spekulace s pozemky. Výroba energie ze slunce je lukrativní byznys, a tak se v potenciální plochy pro elektrárny mění pole po celém Česku, a to přestože jsou to projekty zcela nereálné. Pomoci by mělo i chystané snížení štědré výkupní ceny energie. Stalo se to minimálně desítkám lidí, kteří chtěli na dům malou solární elektrárnu, která by jim snížila účet za elektřinu a vydělala pár tisíc ročně. Když požádali svého dodavatele energie, aby od nich nespotřebovanou vyrobenou elektřinu odebíral, nepochodili. Výroba sluneční energie je totiž tak lukrativním byznysem a předmětem spekulací, že ČEZ a e.ON nemají na některých místech na připojení dalších elektráren volnou kapacitu. A to i když široko daleko žádná solární elektrárna nestojí. "Hlavním důvodem nedostatku distribuční kapacity je zákonem daná možnost rezervace kapacity i pro zcela nereálné záměry," řekl mluvčí e.ON Vladimír Vácha.

Aby distributoři kapacitu zablokovali, stačí poměrně jednoduchá dokumentace. Kvůli vyšší ceně se tak v potenciální solární parky mění desítky polí v celé zemi, přestože je malá šance, že by na nich elektrárna vznikla. Jen na jižní Moravě, která patří kvůli častějšímu a intenzivnějšímu slunečnímu svitu k vyhledávaným oblastem, dostává e.ON podle Energetického regulačního úřadu (ERB) měsíčně asi tisíc žádostí o připojení sluneční elektrárny. Od začátku roku jich však připojil "jen" 425. I tak je to extrémní číslo. Podle údajů ERB bylo na začátku roku v celé zemi 1 214 solárních elektráren, k 1. říjnu už 2 900. "Zelenou" elektřinu přitom platí každý odběratel elektřiny v zemi ve formě příspěvku na obnovitelnou energii. Ten se od příštího roku kvůli solárním elektrárnám trojnásobí na 160 korun za megawatthodinu.

Noví zájemci mají kromě jižní Moravy nejčastěji smůlu v Polabí, kam také míří velcí developeři stavějící několikahektarová pole solárních elektráren s výkonem v řádu megawatt. V solární parky se mění louky, střechy výrobních hal i nezaplněné průmyslové zóny v menších obcích. Drahé slunce. Plochy vhodné pro solární elektrárny nabízejí i realitní kanceláře

. A všichni si jako první věc zablokují u distributora kapacitu, přestože třeba ještě nemají ani plochu vyjmutou z Pozemkového fondu. "Setkáváme se s tím teď hlavně na Hradecku. Měli jsme akci na desetikilowattové elektrárny a ČEZ nám u většiny povolil jen polovinu výkonu," popsal například Jaroslav Šafařík ze společnosti Solar-centrum, která elektrárny staví.  Příčinou problémů je především štědrá výkupní cena. Zatímco z větrných elektráren stát vykupuje kilowatthodinu za 2,34 koruny, stejnou energii ze slunce vyplatí téměř třinácti korunami. A garantuje ji na 15 let. Energie z běžných elektráren stojí ve srovnání se solární asi desetinu. Výkupní ceny jsou tak výhodné, že se dokonce rozbíhá "burza střech". Majitelé domů mohou firmě zabývající se výrobou solární elektřiny plochu střechy svého domu pronajmout a dostávají za to ročně i několik tisíc korun.

Podle platného zákona může ERÚ s cenou na další rok pohnout vždy jen o pět procent. To by se mělo změnit a zpřísnit by se měly i podmínky pro "rezervaci" kapacity. "Pokud se toto vyřeší, tak dojde i ke značnému úbytku žádostí, bublina splaskne a dostanou se do hry jen seriózní záměry," nastínil místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček. Dotovaná cena by měla podle něj jednorázově klesnout tak, aby se návratnost investice do solární elektrárny vrátila nad hranici deseti let. Novelu, která by umožnila cenu snížit rychleji, by chtělo ministerstvo průmyslu a obchodu předložit poslancům ještě letos. "ERÚ by pak měl možnost snížit cenu o více než pět procent, a to tak, aby byla zajištěna patnáctiletá doba návratnosti," uvedl Slavomír Novotný z tiskového oddělení ministerstva průmyslu.

Nyní začíná elektrárna vydělávat už zhruba po šesti letech. Letošní snížení výkupní ceny o pět procent může u malé elektrárny na rodinném domě za dobu její životnosti znamenat ztrátu asi sta tisíc korun. Poprvé by k razantnímu snížení výkupní ceny mohlo dojít v roce 2011, příští rok zřejmě klesne znovu jen o pět procent.

Zdroj článku: http://ekonomika.idnes.cz/stat-chce-krotit-solarni-boom-planuje-snizit-vykupni-cenu-slunecni-energie-1b6-/ekonomika.asp?c=A091026_201415_ekonomika_abr

Komentáře

NFL Jerseys Reagovat
Realitní anketa
Reality, nemovitosti
V jakých městech rádi nakupujete a prodáváte reality? Realitní anketa.
Reality Praha
31533153
3153 hlasů
Reality Brno
23522352
2352 hlasů
Reality Olomouc
25812581
2581 hlasů
Reality Mladá Boleslav
22172217
2217 hlasů
Reality Ostrava
22732273
2273 hlasů
Reality Budějovice
29032903
2903 hlasů
Reality Jeseník
23362336
2336 hlasů
Reality ostaní
24132413
2413 hlasů
Reality Hradec Králové
21662166
2166 hlasů
Reality v zahraničí
25572557
2557 hlasů
Další ankety
Reality nejen v Olomouci
Profi Holding a.s. se zabývá prodejem nemovitostí, pronájmem objektů a jejich správou a poskytuje široké právní a finanční poradenství v oblasti realit. Díky silnému finančnímu zázemí a makléřům vyškolených odborným školícím programem, je schopna prodat Vaši nemovitost v rychlém čase. Dlouholetá praxe, profesionalita a osobitý přístup pro efektivní služby za přijatelnou cenu.
 
 
Diskuze online
Get the Flash Player to see this player.