Tyto internetové stránky využívají soubory cookie k ukládání informací na Vašem počítači. Některé jsou z nich zásadně důležité pro funkčnost stránek. Dalším používáním těchto stránek udělujete souhlas s umístěním těchto souborů cookie. V případě nesouhlasu opusťte tyto stránky.
| Souhlasím | Opustit stránky |
Sponzorované odkazy

Reality Olomouc
Katalog firem
Zajímavé články
Profi Holding a.s.

Větrné elektrárny

Větrné elektrárny a nežádoucí efekty. Hluk současných strojů je poměrně nízký, navíc elektrárny musí být stavěny v dostatečné vzdále-nosti od obydlí. Hluková studie bývá součástí dokumentace nutné ke stavebnímu povolení. Větrná elektrárna vydává mechanický převodovka a aerodynamický hluk způsobený obtékáním listů elektrárny. Malé větrné elektrárny jsou rychloběžné mají vysoké otáčky rotoru, a proto jsou poměrně hlučné.

Trvalý nízkofrekvenční hluk může způsobovat poruchy spánku, bolesti hlavy apod. Vnímavost vůči němu je vyšší uvnitř budov než venku. Stroboskopický efekt (vrhání pohyblivých stínů, je-li Slunce nízko nad obzorem) není v praxi závažný, kvůli vzdálenosti strojů od lidských obydlí. Odlesk Slunce na lopatkách je díky matným nátěrům oproti minulosti zlepšen. V zimním období odlétá z lopatek námraza do zhruba dvojnásobku celkové výšky větrné elektrárny (včetně rotoru). Rušení zvěře podle praktických zkušeností nenastává. Dokladem jsou ovce a krávy, ale i divoká zvěř pasoucí se v těsné blízkosti elektráren. Podle některých studií se v okolí elektráren zvýšil i počet hnízdících ptáků. Vysvětluje se to jednak tím, že elektrárny jsou dobrým orientačním bodem v krajině a jednak tím, že rotory mohou plašit dravé ptáky. Podobně se nepotvrdilo ani to, že by rotující listy zabíjely prolétající ptáky. Ke kolizím dochází zejména v noci a za mlhy. Výstražná světla VTE, nutná pro leteckou dopravu, přitahují a matou ptáky a netopýry. Zvláště pokud je elektrárna ne-vhodně umístěna např. v místě tahu migrujících ptáků.

Rušení televizního signálu a mobilních telefonů může nastat až na vzdálenost 10 km. Závisí na pozici televizního vysílače, elektrárny a domů, které mají anténu. Narušení krajinného rázu. Větrné elektrárny jsou nepřehlédnutelnou dominantou krajiny, především v pohraničních horských oblastech. Jsou zrakem vnímatelné až ze vzdálenosti 20 km a jediná elektrárna ovlivňuje organizaci území o výměře větší než 1 km2. Při jejich necitlivém umístění existuje reálné nebezpečí, že nesporně pozitivní efekty výroby elektrické energie budou negovány nepřiměřeným poškozením vzhledu krajiny, narušením struktury území přenosovými trasami a dalšími aspekty. Obliba volné krajiny je i důvodem poklesu cen pozemků a nemovitostí v blízkosti větrných elektráren. Narušení krajinného rázu větrnou elektrárnou negativně ovlivní veřejné mínění a může předem vyloučit ne-konfliktní využití území pro větrné elektrárny v jiné lokalitě.

Komentáře

Realitní anketa
Reality, nemovitosti
V jakých městech rádi nakupujete a prodáváte reality? Realitní anketa.
Reality Praha
28982898
2898 hlasů
Reality Brno
21372137
2137 hlasů
Reality Olomouc
23422342
2342 hlasů
Reality Mladá Boleslav
19901990
1990 hlasů
Reality Ostrava
20412041
2041 hlasů
Reality Budějovice
26132613
2613 hlasů
Reality Jeseník
21382138
2138 hlasů
Reality ostaní
21622162
2162 hlasů
Reality Hradec Králové
19581958
1958 hlasů
Reality v zahraničí
22492249
2249 hlasů
Další ankety
Reality nejen v Olomouci
Profi Holding a.s. se zabývá prodejem nemovitostí, pronájmem objektů a jejich správou a poskytuje široké právní a finanční poradenství v oblasti realit. Díky silnému finančnímu zázemí a makléřům vyškolených odborným školícím programem, je schopna prodat Vaši nemovitost v rychlém čase. Dlouholetá praxe, profesionalita a osobitý přístup pro efektivní služby za přijatelnou cenu.
 
 
Diskuze online
Get the Flash Player to see this player.